MICHALDOBES.COM

Zvíře v nouzi

05.12.2012 , zobrazeno: 986x


Pomoc pro poraněné či jinak handicapované živočichy

 

Po nedávném návratu z oblíbené Šumavy, kde jsem u Pavla strávil několik nádherných dní blízko místní přírodě, jsem si přivezl spoustu skvělých zážitků, pár zajímavých fotek a bohužel i jeden pomyslný zářez na pažbě – autem sraženou srnu.
Ta, i přesto že náraz nebyl ve vysoké rychlosti, střet s mým autem nakonec nepřežila. A to i díky přičinění kolem projíždějícího akčního myslivce, který jí poskytl „potřebnou pomoc“ formou posledního zárazu.

Sražené, poraněné nebo jinak handicapované zvíře ale automaticky neznamená, že musí skončit na talíři v podobě guláše. Pro mě, člověka, který nevezme maso do huby, věc nepředstavitelná!

Existuje naštěstí řešení, jak v podobných situacích zvířatům život zachránit a jak jim dokonce v mnoha případech zajistit důstojný návrat zpět k životu ve volné přírodě!

Záchranou volně žijících zvířat se zabývají stanice pro handicapované živočichy, které jsou začleněny do Národní sítě záchranných stanic, koordinované Českým svazem ochránců přírody. Stanice pokrývají svou působností celé území ČR a ročně jimi projde víc jak deset tisíc potřebných živočichů.
Nejčastěji jsou přijímána zvířata poraněná dopravou, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem na skleněnou plochu či postřelená. Asi 55 % se každoročně podaří vrátit zpět do přírody.

 

Zvíře v nouzi

 

Osobně nikdy nezapomenu na těch několik minut, kdy jsem v rukou držel hlavu umírající srny. Její velké oči, ve kterých postupně vyhasínal život, mě pomalu a v tichosti „rentgenovaly“ až do morku kostí.

Přírodě máme co vracet, dejte ji šanci!!! 

 

Facebook Twitter Twitter Digg Digg

Zanechat vzkaz

Jméno: *
E-mail:
Text: *
Napsáno je a zbývá    znaků

Vložené komentáře

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře...