MICHALDOBES.COM

Exmoorský pony – divocí koně z Milovic

18.12.2015 , zobrazeno: 2557x


 

Koně jsem zatím vážněji nefotil. Plnokrevníci v ohradách ve mně nikdy neprobudili touhu zvěčnit je na foto čip, i když by si to svojí krásou určitě zasloužili. Většinou tam prostě pro mě chyběla ona možnost přidat do snímku trochu víc, respektive naopak, dost často v záběru něco překáží - ohrada apod. – výsledek nezajímavý.

 

Když jsem se ale nedávno dověděl, že do lokality u středočeských Milovic byli přivezeni divocí koně, zbystřil jsem. Svitla mi totiž naděje, že by se dalo konečně zapracovat do fotek i okolní prostředí, tak, aby výsledek působil přirozeně, jako z volné přírody.

Výběh koní je samozřejmě obehnán elektrickým ohradníkem, o čem jsem se v zápalu focení na vlastní kůži přesvědčil, je ale velký a při troše snahy a štěstí se ho dá ze záběru eliminovat. Změnou úhlu pohledu nebo focením nízko od země je možné ho dost často schovat za keř nebo vysokou trávu.

Když jsme v sobotu s Karlem Štěpánem (photostepan.czkonečně vyráželi za poníky, bylo zataženo, počasí nic moc, předpověď ale vypadala slibně. Odpoledne by nám mohlo vyjít aspoň hezké světlo, když už ten mnou vytoužený sníh není. Nakonec opravdu zasvítilo, na rozdíl od Karla si se mnou naštěstí u ohrady nikdo nechtěl povídat o historii Milovic, a tak jsem si mohl v klidu užít světla zapadajícího slunce.

 

Koukatelných fotek jsem nakonec udělal víc, než jsem předpokládal. Proto jsem se rozhodl je doplnit souhrnem informací, které jsem si zjišťoval o koních a lokalitě před naším výletem do Milovic, a udělat z toho takový malý příspěvek na web. Možná někomu přijde vhod, třeba jako inspirace na rodinný víkendový výlet. 

 

 

Stádo prvních čtrnácti klisen divokých koní přijelo do nestátní rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice - Mladá 28. ledna 2015 z Velké Británie. První měsíc byli umístěni ve dvouhektarové aklimatizační ohradě, poté byli vypuštěni na zhruba čtyřicetihektarovou pastvinu.

 

Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Divoce žijící koně však přežili v drsném horském prostředí Exmooru v Británii, na náhorní planině s mnoha mokřinami a vřesovišti.

 

 

Návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev v Milovicích, potažmo záchranu zdejší mimořádně pestré motýlí a jiné fauny, stejně jako vzácné flóry. Spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

 

 

 

 

 

 

V říjnu 2015 se na pastvinách u Milovic objevil nečekaný přírůstek. Jedné z dovezených klisen divokých koní se narodilo hříbě. Po několika staletích je to první hříbě divokých koní narozené v české přírodě.

 

 

 

Původně se totiž předpokládalo, že první hříbata se začnou rodit až na jaře 2016, protože hřebec se ke klisnám připojil až o tři měsíce později. Proto bylo narození hříběte v říjnu velkým překvapením. Matka hříběte, klisna Sgurr, byla tedy do Milovic přivezena již březí.

 

 

Hřebec se postupně pářil se všemi klisnami. 

 

 

Přes den koně obírají zralé šípky z planých růží. Díky kvalitní pestré pastvě a pravidelnému příjmu sladkého ovoce jsou koně v Milovicích velmi dobře živení, což odborníkům poněkud znesnadňuje posouzení jejich březosti.

 

 

 

Návštěvníci by se vůbec neměli pokoušet koně přikrmovat, protože vše, co zvířata potřebují, mají na pastvině. Jakékoliv přikrmování je může ohrozit na zdraví i na životě. Suché pečivo, kterým se občas přikrmují domácí koně, může divoké koně zabít, nejsou na něj zvyklí.

 

 

 

Exmoorský pony či keltský pony je jedno z mála plemen původně divokých koní, které pochází z anglického Somersetu a Devonu. Dostalo jméno podle vysoko položených blat Exmoor v jihozápadní Anglii.

Podle genetické a archeologické analýzy tyto koně odpovídají svým zbarvením, velikostí a vzhledem původním koním žijícím ve střední a západní Evropě.

 

 

 

Stádo divokých koní v Milovicích doplní pratuři dovezení z Holandska a skupina zubrů z Polska.

 

 

Facebook Twitter Twitter Digg Digg

Zanechat vzkaz

Jméno: *
E-mail:
Text: *
Napsáno je a zbývá    znaků

Vložené komentáře

Michal - 03.03.2016 (18:34)
Díky Hani ☺
Hanka - 24.02.2016 (07:11)
Koníci jsou opravdu moc krásní. Ty velké fotečky jsou super. Jen tak dál!
Michal - 29.12.2015 (11:30)
Díky Hanko:)
Hanka - 28.12.2015 (07:22)
Michale super. V dnešní době nádherné pohlazení po duší. Koníci se opravdu povedly.
Michal - 22.12.2015 (21:14)
Díky Soňo, jsem rád, že fotky potěšily
Soňa - 22.12.2015 (05:46)
Krásné! Děkuji i za výklad k původu koní - příští rok se chystám do Devonu, třeba tam koníky potkám. Krásné fotky s duší tajemna....
Michal - 18.12.2015 (23:37)
Crimson - tak tak, doufám, že už se sněhem...
Crimson - 18.12.2015 (22:21)
Pěkné pěkné, brzy je zopakujem
Michal - 18.12.2015 (21:08)
Díky, zítra jedeme na zubry, ti tam mají výběh nedaleko divokých koní...:)
Josef Váša - 18.12.2015 (20:42)
Opravdu krásné fotky. Celoživotně koně obdivuji. Vlasto jedu s tebou.
Vlasta Kašpar - 18.12.2015 (19:11)
Krásná zvířata, krásné fotky :-) Někdy tam musím taky vyrazit...