MICHALDOBES.COM

Chaluha velká - ptačí rodeo

03.11.2016 , zobrazeno: 1536x


„Taková blbá hnědá vrána, co na ní chceš fotit?! Pro mě nezajímavej pták…"  prohodil Karel, když jsme se večer vrátili zpět na chalupu, kde jsme byli během letošního červencového foto výletu na ostrově Runde v Norsku ubytovaní. Chvíli před tím, při návratu z focení papuchalků na druhé straně ostrova, ho nepřipraveného jedna z nich - chaluh velkých (Stercorarius skua) –  napadla. V tu chvíli mi ho bylo opravdu líto, on házel šipky na zem a nad ním se opakovaně vznášela ta hnědá potvora. Vnitřně jsem ale jásal, měl jsem radost, že to bude fungovat. Měl jsem totiž už z domova plán, ale protože jsem chaluhu do té doby viděl jen na fotkách a povídání o jejich chování četl pouze na internetu, nevěděl jsem, zda bude v pohodě realizovatelný.

Na Runde jsme jeli primárně za papuchalky severními, osobně jsem se ale asi o něco víc těšil právě na setkání s chaluhami. Chtěl jsem je zkusit vyfotit přímo čelně útočící, a jak to udělat jinak, než ji nechat útočit přímo na sebe. Druhý den jsem se za nimi vypravil. Vyprovokovat je k útoku nebyl kupodivu žádný problém. Až na výjimky reagovali opeřenci na moje výzvy k setkání velmi ochotně a nebylo nutné kvůli tomu ani moc scházet z vyznačené cesty. Nechtěl jsem je bůhví jak rušit, jinak to ale nešlo. Večer jsem pak klukům u kafe ukazoval své první pokusy o náletovky a následující odpoledne jsme své štěstí zkoušeli už všichni :)

Je to opravdu velký zážitek, když se na vás tento poměrně velký pták řítí. Nejdříve varovně křikne a pak se na vás pustí. Hlavou mi běžely přečtené historky o různých jimi způsobených zraněních, když si při ochraně svého hnízdního teritoria posvítily na nejednoho narušitele. Představa proklovnuté hlavy nebyla zrovna lákavá.  Při mém účesu ala koleno by to nebyl takový problém. Stalo se, že na mě útočily i tři chaluhy zároveň, každá z jiného směru, stačilo ale jen zvednout nad hlavu foťák s teleobjektivem nebo ruku a dravec si útok na poslední chvíli rozmyslel. Nakonec se celé rodeo obešlo bez újmy na obou stranách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Twitter Twitter Digg Digg

Zanechat vzkaz

Jméno: *
E-mail:
Text: *
Napsáno je a zbývá    znaků

Vložené komentáře

Michal - 04.11.2016 (10:34)
To: Hanka, František Miksch - Děkuju moc :)
František Miksch - 04.11.2016 (07:38)
Opět krásné snímky, riskování se vyplatilo , popis naprosto výstižný , viděl jsem to. Paráda!
Hanka - 04.11.2016 (07:30)
Divný to pták, ale jinak super!!!!
Michal - 04.11.2016 (07:01)
Děkuju Andrejko :)
Andrea M. - 04.11.2016 (06:08)
Top! A skvělej popis:-)