MICHALDOBES.COM

Japan selfie - setkání s Arthur Morris

05.04.2017 , zobrazeno: 953x


Japan selfie - setkání s Arthur Morris

 

Náš zimní výlet na Hokkaidó byl plný překvapení. Ať už těch vymodlených - jako přítomnost ledu, který připlul k břehům Japonska z Ochotského moře - tak těch, která by mě ani ve snu nenapadla.

 

Osobně si moc vážím lidí, kteří něco dokázali, jsou kapacity ve svém oboru, ale nedají to na sobě znát, nemají pokřivený charakter. Arthur Morris je jeden z nich! Guru ptačí fotografie.

http://www.birdsasart.com/

Potkal jsem se s ním náhodou při focení jeřábů mandžušských v Tsurui na ostrově Hokkaidó. Prohodili jsme pár slov, udělali si společné selfie, dokonce jsme se pak následující den zdravili v onsenu.

 

Arthurovi jsem pak selfie na jeho přání poslal e-mailem. No a on mi za to věnoval příspěvek na jeho blogu! WOW! :)

 

http://www.birdsasart-blog.com/2017/03/08/japan-selfie/

Určitě na blog k Arthurovi mrkněte, krom mého ksichtu a odkazů na můj web tam najdete i jeho příspěvky s cennými radami ohledně focení.

http://www.birdsasart-blog.com/

Díky Arthure!

 

 

 

 

 

 

Japan Selfie …

If I told you that it is not fun to be asked to do a selfie with photographers I meet while traveling I’d be lying. Michael Dobes, a very nice young photographer from the Czech Republic, approached me and asked if he could take a selfie with me. I smiled and agreed. Michael as traveling around Hokkaido with four friends, Ondra Prosickým, Vladimir Soltys and Vladimir Jurek. We had chatted briefly with them at two of the great crane sanctuaries. I asked Michael to send me the selfie and he kindly did so.

 

 

Michael Dobes’ Photography

I visited Michael’s website here and enjoyed seeing some really good photography. Of the birds in his portfolio, the one above was my favorite. I saw this species in Japan but did not have a chance to photograph it. BTW, you can hit the Translate button to read the website in (somewhat) broken English.

I surfed around a bit and found some really neat stuff on his News tab. First was a video of a joint photography exhibit featuring the work of several Czech photographers. Mazel tov to all. You can see that feature here. Next was a collection of some of the best fox in the snow images that you have ever seen. You can access them here.

Facebook Twitter Twitter Digg Digg

Zanechat vzkaz

Jméno: *
E-mail:
Text: *
Napsáno je a zbývá    znaků

Vložené komentáře

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře...